ÖRNEK PROJELER - MOPAŞ : Talep Odaklı İkmal Planlama

">
PROJE LİDERİ : Mahmut ÜLKÜ
MOPAŞ Bilgi Teknolojileri Dİrektörü 
Proje Adı
Talep Odaklı İkmal Planlama
Uygulama Tarihi
15 Kasım 2015-16 Şubat 2016


Proje Özeti
A.  Tanımı
Full otomatik Merkezi Talebe Dayalı İkmal Planlama Teslim Sistemi. Mopaş Marketin faaliyet alanı her bir mağazasin da 9000 SKU (ürün) dahilinde 101 mağazası ve bir merkez depo.  Projenin ilk aşaması 3 ay içinde teslim edildi ve 1 mağazada canlıya (işleme) geçildi. Doğrulama aşaması yaklaşık 1 ay sürecek ve bu aşama bittikten sonra 101 mağazada işleme geçilecek.
Projenin başlıca hedefleri:

· Stok çıkıslarını azaltmak (maksimize raf kullanılabilirliği verilen raf alanı kısıtlamaları)
· Tüm stok  döngüsünü arttırmak
· Planlama sürecini otomatikleştirmek
· Otomatik veri alışverişi ile mevcut ERP süreci entegre
· İstisnalar ve gerçek yürütme kararları

Yukarıdaki tüm birleşik veri şemaları Solvoyo Yükseklik Platformu ile yapıldı ve aşağıdakiler ise tek bir platforma entegre;

· Talep tahmini
· Çok kademeli envanter optimizasyonu
· İkmal planlaması  (Depodan mağazaya)
· Tedarik Planlaması
· İstisna tabanlı Planlama Desteği
· KPI Takip

B. Kullanılan Teknolojiler
Solvoyo Platformu müşterilerimizin ERP / Veritabanı sistemi ile entegreli çalışır. Planlanmış işlemlerin verileri müşterinin sisteminden çekilir ve SSL tabanlı güvenli bağlantı ile bulut sunucularına gönderilir. Bu veriler daha sonra örnek bir veri tabanında tutulur. Model datalar alındıktan sonra, seçilen optimizasyonlar bu datada çalışacak  ve sonuçlar model veri tabanında tekrar  geri saklanacak ve daha sonra  yapılan işlemler otomatik olarak müşterimizin sistemine geri transfer edilecek. Bu döngü planlanmış aralıklarla müşterilerimizin ihtiyaçları baz alınarak çalışır. Altyapı ise, sistem ve uygulama otomatik izleme sistemiyle Solvoyo tarafından yönetilir. Ancak,  tercihlerine göre, kullanıcı müşterilerine e mail yada sms yoluyla planı oluşturma aşamalarını izleyebilirler.
Solvoyo Platformu NET, HTMLS, JavaScript, AJAX ve Angularjs ile geliştirilmiştir. Solvoyo yapısı bir windows / web tabanlı kullanıcı arayüzü içerir, windows tabanlı iş planlayıcı, SQL tabanlı tedarik zinciri veri modeli, Windows / Unix tabanlı optimizasyon motoru, ve güvenli SSL tabanlı iletişim arayüzü içerir. Solvoyo Platformu ayrıca veri senkronizasyonu ve uygulama yönetimi sağlamak için bir web hizmeti API sağlar. 

Solvoyo Platformu modeli bir SaaS (Servis Olarak Yazılım) olarak tasarlanmıştır. Kullanıcı arayüzü, iletişim altyapısı, veri sunucusu, uygulama sunucusu ve planlama uygulamaları tüm ortak bir platformda faaliyet, geliştirme basitliği sağlamak, işletme güvenilirliği ve ölçeklenebilirlik. Solvoyo platformu basitleştirilmiş dağıtım ve Müşteri satın alma maliyetlerini azaltmak. Saas model ile, Solvoyo Ürünümüzün tek sürümü ile pek çok müşteri destekleyebilir. Bu yaklaşıma, çok kiracılık denir, Solvoyo hızlı ve cok ölçeklilik sağlar pahalı altyapıyı değiştirmeden ya da IT personeli eklemeden.

Bir Solvoyo SaaS modelinin pek çok avantajı vardır, müşterilerimiz bundan faydalanabilir;
· Yüksek benimsenme oranı: Solvoyo platformu herhangi bir zamanda herhangi bir platform ya da herhangi bir cihazdan kullanılabilir. Bu gerekli eğitim süresini kısaltır.
· Düşük başlangıç maliyeti: Solvoyo SaaS paketi adanmış bulut sunucuyla birlikte. Solvoyo, IT altyapıyı, donanımı , yazılım ve personel maliyetini azaltır.
· Bakım gerektirmez: Solvoyo tüm güncellemeleri ve iyileştirmeleri yönetir, müşterilerimiz indirmeleri yada yüklemeleri yapabilirier. Solvoyo, platformu denetler ve herhangi bir kullanıcı güncellemeyi uygular ve uygulamayı başlatır. Biz bu durumu yönetiriz ve müşterilerimizin kullanımı arttıkça donanım, yazılım ya da bant genişliği eklemek gerekmez. SaaS paketi  uygulamayı izleme ve 8 saat / ay ücretsiz danışmanlık ile verilir.
· Kesintisiz ve hızlı entegrasyon:  Solvoyo tek bir kod tabanını korur ve bir çok kiracı mimarisini kullanır. Müşterilerimiz özel entegrasyon ve kullanıcı arayüzleri tablo ile görebilirler. Tablo-güdümlü modelleme ortamı model oluşturma süresini kısaltır.
· Ölçeklenebilirlik: SaaS uygulaması çok önemli bir avantajı yatay ve dikey ölçülebilir olduğu. internet erişimi ile, Solvoyo Platformun yapısı neredeyse sınırsız depolama kapasitesi sağlar ve bir diz üstü bilgisayar ile erişilebilir.
· Uzun sürmeyen IT Projesi: Yeni nesil mimarisi  ve uygulama kolaylığı ile Solvoyo Platformu iş konularına odaklanması için proje ekibine imkan verir.
C. Sistem Çalışma Prensibi
1. Her gece  saat 12:00 de Mopaş Market ERP sistemi otomatik olarak dataları yollamakta:
a. Mağaza Satiş
b. Mağaza Stok Pozisyonları
c. Güncel Tanıtım / Kampanya Bilgileri
d. Ürünlerin Durumu (Aktif/Pasif)
Solvoyo her hafta her bir mağazada ki her bir SKU için talep tahminini hesaplar ve hizmet seviyesine göre envanter hedefleri ve yeniden her bir mağaza için her bir ürünü hesaplar. Her sabah, Mopaş Market planlamacıları günlerine optimize planları ile ve mağaza ikmal planlamaları yaparak başlarlar, satınalma siparişleri için merkez depoya bir sipariş listesi oluşturur, Solvoyo tarafından 2 ila 3 saat içerisinde birleştirmeler yapılır ve hesaplamalar oluşturulur.
Günlük oluşturulan sipariş listesine bakarak, planlamacılar ürünleri görebilirler,
· Talebi tahmini sıfıra eşit
· Talep tahmini  hata oranı %30 üzerinde olan
· İkmal önerisi sıfıra eşit
Mağaza yöneticileri eylemlerini buna göre yönlendirerek önceden planlarını gerçekleştirebilecekler. Herhangi bir değişiklik yapmak için, talep tahmini ya da ikmal planı için, planlamacılar bir sebep kodu girecekler, bu  sebep kodu girilmesi için mağaza yöneticilerine izin verilecek ve daha sonra yöneticiler ise bu değişikliklerin ve planlamanın doğruluğunu gözlemleyecek.
2. Bu optimize edilmiş planların yürütülmesinden hemen önce, mağaza yöneticileri planları aynı akış içerisinde gözden geçirmeli.
3. Mağaza yöneticilerinin onayı ile doğrudan Mopaş Marketler ERP sistemine bağlı kendi el terminalleri aracılığıyla planları gözden geçirebilir ve onaylayabilirler.
4. Onaylı optimum siparişler yerine getirilmesi için Merkeze gönderilir.
5. Ürünler her gün doğru miktarda ve doğru zamanda her mağazaya gönderilir. Sistem otomatik olarak çalışır aşağıda gösterilen Kapalı Döngü gibi. 


  
D. Bu Projenin Uygulanması için Ana Sürücüler
İlk olarak proje hedefi,  destek sistemi ile tüm ikmal / tahsis kararlarında merkezileştirme oldu. Mopas Marketlerin amacı talep tahmini doğruluğu arttırmak, merkez depo ve 101 mağazanın 9000 ürünün envanteri azalıyorken eşzamanlı olarak rafta kullanılabilirliği arttırmak.
Karşilaşılan Zorluklar
Ana zorluk bu zorlu süreç içerisinde planlamacılarla statüko karsı karsıya geldi. İşleri planlamacılarla çakışan mağaza müdürleri, ve hatta CEO ile fikir ayrılıklar gerçekleşti. Talep Odaklı İkmal Planlama çözümü ile her eylem kaydediliyor ve aylık olarak raporlanıyor. Önceden İkmal planlamasını Mağaza müdürleri planlanıyorken artık verilere dayanarak yapılacak. Mopaş Marketin öncelikli amaçları, gelir maksimizasyonu, kâr maksimizasyonu yada maliyet minimizasyonu. İşletim sistemi verilere dayalı olarak düşünülmüş ve yüksek kaliteli datalar bulunmakta, fakat bu sistem mopaş markette bulunmamakta idi. Talep Odaklı İkmal Planlama projesinin başlaması ile birlikte, Solvoyo Modelleyiciler ve Mopaş IT ekibi önce her mağazada her SKU satış ritmini analiz etti, ve daha sonra bu satışların yanı sıra demografik ve mağaza boyutlarına göre, mağazalar 5 segmentte kategoriye ayrıldı. İkinci zorluk MOPAŞ tarafından verilen verilerin doğrulanması oldu. Uygulamanın erken aşamalarında stok ve satış verilerinde ki pek çok veri farklılıkları düzeltildi.

E. Özellikle yerel zorlukların üstesinden nasıl geldiniz?
Mopaş market merkezi olmayan bir planlama süreci kullanıyordu, Mağazalar hem tedarikçilerden hemde merkez depodan alım yapıyordu.  İkmal planları eski hizmet seviyesi ve envanter hedeflere göre üretiliyordu. Promosyon ve mevsimsel etkiler düşük kaliteli veriler nedeniyle dikkate alınmıyordu. Önceki anlayışta mağaza yöneticilerinin sabahları ilk olarak sordukları şey ne kadar ürün gerektiğiydi. Deneyim ile ve temel matematik kullanılarak, mağaza yöneticileri ikmal planlarını üretti ve mümkün olduğunca 9000 ürün arasında birkaç yüz ürün de ikmaline gerek duyulmayan ürünler oldu.

Bu proje yerelde mi başlatıldı?
Proje Solvoyo tarafından Ar-Ge ofisinde Ari Teknokentte başlamıştır.  

Bu proje ile ne sonuçlar elde edildi?
Solvoyo ile tedarik zinciri optimizasyonu yolculuğuna başlamadan önce, Mopaş 9000 aktif ürününü her 101 mağazasına ikmalini yapıyordu. Ayrılan her bir ürünün Mağaza yöneticilerinin niyetine  ‘Kendi deneyim ve alışkanlıkları; bunun yanı sıra tedarikçiler' ve satın alma bölümünün kendi iradesinin stok-çıkışlarının üzerinde büyük bir etkisi vardı, aşırı stok ve ürün çeşitliliği sağlayarak gerçek kapasitesinden daha az müşteriye hizmet veriliyordu. Bundan sonra her ürün etkinleştirilip her mağazada satılacak ‘ikmal karar vericilerin’ satış potansiyeli ve ritim açısından yanlış ürünlerle doldurulmayacak.
Solvoyo modelleme çalışmaları ile, son 12 ve 6 ay içerisinde her ürünün satış ritimleri incelendi. Analizler gösteriyor ki Mopaşın son 6 ay içinde 4.300 SKU’nun satıldığı ve son 12 ay içinde ise 1700 SKU’nun satıldığını göstermiştir. 9.000 SKU aslında gereksiz olmasına rağmen etkin bir durumda mağazalara taşınıyor, mağazalarda ve depoda bulunan  fazla envanter nedeniyle  Mopaşın FAVÖK’ü doğrudan etkileniyordu. Başka bir ilham verici analiz ise Mopaş nihayetinde 101 mağazasını 5 kategoriye ayırdı ve satış ritim analizlerine bakılarak mağazalar ile SKU ları karşılaştırdı. Kategorileşme mağazaların boyutu geliri ve demografik yapılarına göre yapıldı. IT Direktörü; Mopaş son 5 yıldır kendi mağazalarının sınıflandırılması üzerine çalışıyordu ve şimdi Solvoyo ile sadece 15 günde yaptık. 
Mopaşın CEO’sunun ifadeleri; ‘’Bu iki analiz Mopaşın 9000 olan aktif SKU sayısının 6.000 civarına inmesini sağladı, bu da envanterde %14 lük bir azalma demek. Sonuçlar envanterde % 10 dan daha fazla azalma gösteriyorken, stok çıkıslarını ise en az %30 oranında arttırmiştir.
Solvoyo Mopaşın planlama ihtiyaçlarını gerçekleştirirken stratejik taktik ve operasyonel planlamada da destek vermektedir. Ayrıca, sorunsuz bir şekilde onların işletim sistemleri maliyetlerini en aza indirmek ve verimliliği maksimize etmeyi onların önerileri ile entegre edebiliyoruz. Solvoyo çok kısa bir süre içerisinde Mopaşın Tedarik Zinciri Segmentasyonunun belirlenmesini başardı.’’

1 Yorumlar

Yorum Gönderme

Daha yeni Daha eski